Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 8. hafta mücadelesinde Bahçeşehir Koleji, sahasında ONVO Büyükçekmece’yi konuk etti. Büyük bir mücadeleye sahne olan maçta gülen taraf 98-90’lık skorla Bahçeşehir Koleji oldu. Bahçeşehir Koleji’nde Jerry Boutsiele 20 sayıyla takımının en skoreri olurken, Tony Taylor 17, Muhammed Baygül 14 ve Axel Bouteille ise 13 sayıyla oynadı. Konuk ekip ONVO Büyükçekmece'de ise Marcquise Reed 26 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Alex Perez de 23 sayıyla mücadele etti.

Ev sahibi Bahçeşehir Koleji, karşılaşmaya Tony Taylor, Philip Scrubb, Muhammed Baygül, Tyler Cavanaugh ve Jerry Boutsiele beşiyle başlarken, ONVO Büyükçekmece takımı maça Alex Perez, Marcquise Reed, Kendrick Ray, Evan Bruinsma ve Emircan Koşut beşiyle sahaya çıktı.

Mücadelenin ilk sayıları, ev sahibi Bahçeşehir Koleji’nde faul çizgisine giden Tyler Cavanaugh’dan geldi ve Kırmızı Ejderler 2-0 öne geçti. Muhammed Baygül’ün hızlı hücumdan kaydettiği basketle farkı açan Bahçeşehir Koleji, Tyler Cavanaugh ile sayılarına devam etti. Bu bölümde savunmada hata yapmayan ev sahibi, Jerry Boutsiele’in yayın gerisinden bulduğu isabetle televizyon molasına 9-0 önde girdi. Mola dönüşünde Emircan Koşut ile isabeti bulan ONVO Büyükçekmece, karşılaşmadaki ilk sayılarını buldu. Muhammed Baygül ve Alex Perez’in karşılıklı basketleriyle geçilen bölümde Bahçeşehir Koleji farkı korudu. Kendrick Ray ile bir basket daha bulan konuk ekip, savunmada Jerry Boutsiele’in sayılarına engel olamadı ve son üç dakikaya 18-7 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi. Muhammed Baygül ve Axel Bouteille ile isabetler bulan ev sahibine karşılık Kendrick Ray ve Evan Bruinsama’dan geldi. Bitime 40 saniye kala üç sayılık isabeti bulan Alex Perez, farkı yediye indirdi ve skoru 22-15’e getirdi. Arca Tülüoğlu, Bahçeşehir Koleji’nde orta mesafeden isabeti bularak ilk çeyreğin skorunu tayin etti. Bahçeşehir Koleji, birinci periyodu 24-15 önde kapattı. 

İkinci çeyreğin ilk basketi, Marcquise Reed ile ONVO Büyükçekmece’den gelirken, ev sahibi Bahçeşehir Koleji’nde cevap Tony Taylor’dan geldi. Bir sonraki hücumda bu kez basket faulü bulan Tony Taylor, skoru 28-21’e getirdi. Marcquise Reed ile bir basket daha bulan konuk ekibe bu kez cevap veren isimler Hadi Özdemir ve Egemen Güven oldu. Sayılarını sürdüren Marcquise Reed, 12 sayıya ulaşarak karşılaşmada çift haneli sayı üreten ilk isim oldu. Bu kez de serbest atış çizgisinden hata yapmayan Reed, skoru 33-33’e getirdi. Jerry Boutsiele, 11. sayılarını bularak Bahçeşehir Koleji’ni yeniden öne geçirirken, konuk ekipte Marcquise Reed bir basket daha bularak skoru bir kez daha eşitledi ve 16. sayılarını buldu. Tony Taylor ile yeniden öne geçen ev sahibi ekip, Muhammed Baygül ile bir hızlı hücum sayısı daha bularak 40-37 öne geçti ve rakibine molayı aldırdı. Jerry Boutsiele ve Tony Taylor ile sayılarına devam eden Bahçeşehir Koleji, ilk yarıyı 50-41 önde kapattı.

İkinci yarının ilk isabeti, Tony Taylor’ın asistinde isabeti bulan Jerry Boutsiele’den geldi. Alex Perez ile skorda kalan ONVO Büyükçekmece, skoru 54-46’ya getirirken üç sayılık basketi bulan Tony Taylor, 15. sayılarını buldu ve farkı çift hanelere yükseltti. Evan Bruinsma ile basket faulü bulan konuk ekip, skoru 59-54’e getirerek maçın içinde kalmayı sürdürdü. Leon Apaydın’ın üç sayılık basketiyle fark ikiye indi ve molaya gidildi. Mola dönüşünde sayıyı bulan isim, Bahçeşehir Koleji adına Philip Scrubb olurken, Tyler Cavanaugh ile Devonte Upson’ın karşılıklı sayılarıyla mücadele devam etti. Çeyrek sonuna yaklaşık iki dakika kala uzaklardan isabeti bulan Tyler Cavanaugh, skoru 68-59’a getirerek konuk ekibe molayı aldırdı. Muhammed Baygül, attığı üç sayılık basketle 13 sayıya ulaşırken, Marcquise Reed bir basket daha bularal 20. sayılarını kaydetti. Kendrick Ray, ONVO Büyükçekmece adına çeyreğin son sayılarını attı ve Bahçeşehir Koleji, son 10 dakikalık bölüme 74-65 önde girdi. 

Son çeyreğe Berkay Candan’ın üç sayılık basketiyle başlayan Bahçeşehir Koleji, farkı yeniden çift hanelere çıkarmayı başardı. Kendrick Ray ve Emircan Koşut ile sayılar bulan ONVO Büyükçekmece, farkı beş sayıya kadar indirdi. Mücadelenin son altı dakikasına, Philip Scrubb’ın faule rağmen bulduğu üç sayılık basketle girildi. Konuk ekipte ise Alex Perez, etkili oyunuyla bu bölümde takımını maçın içinde tutmayı sürdürdü. Tony Taylor ve Axel Bouteille ile üçlükler bulan ev sahibi ekip, maçın son 3 dakikasına 90-82 üstünlükle girdi. Marcquise Reed’in serbest atışlarıyla skorda iyice yaklaşan ONVO Büyükçekmece, son bir buçuk dakikaya 93-88 geride girdi. Kendrick Ray ile bir isabet daha bulan konuk ekip, farkı üçe kadar indirdi. geri kalan bölüm taktik faullerle geçildi ve kazanan taraf Bahçeşehir Koleji oldu.

KOÇ GÖRÜŞÜ

Maça hem hücumda hem de savunmada planladığımız gibi başladık, bununla beraber henüz ilk periyotta bir ara dokuz sayılık farkı yakaladık. Maçın geri kalanında da oyunu kontrol etmeye çalıştık. Savunmada sertliğimiz dönem dönem çok yukarıdaydı ancak düşüşler de yaşadık. Savunma sertliğini daha uzun süreler korumamız gerekiyor, bunun üzerine çalışmaya devam edeceğiz. Bugün bizim için sevindirici taraflardan biri, mücadeleyi yalnızca üç top kaybı ile bitirmemiz oldu. Kazandığımız için mutluyum, tüm ekip arkadaşlarımı ve oyuncularımı kutluyorum.